Darmowa dostawa od 50,00 zł
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Suplementy na pamięć, stres, koncentrację

2019-07-29
Suplementy na pamięć, stres, koncentrację
Suplementy diety usprawniające pamięć, koncentrację oraz pomagające przezwyciężyć stres    

W pracy, na uczelni, podczas prowadzenia pojazdu, a nawet w domu podczas czytania książki niezbędna jest zarówno koncentracja, jak i dobra pamięć. Bez nich nie nauczymy się szybko zadanego materiału, nie opracujemy rzetelnego raportu, zgubimy wątek w książce, czy pogubimy się w nazwiskach jej bohaterów. Jeżeli trudno nam wywiązać się z powierzonych nam zadań, często pojawia się stres, który dodatkowo obniża naszą efektywność. Ponieważ koncentracja i pamięć, a także umiejętność radzenia sobie ze stresem, niezbędne są nam podczas wykonywania tak wielu czynności w naszym życiu, powinniśmy pomyśleć, czym wspomóc zmęczony mózg, czy zszargane nerwy.  Na rynku dostępna jest literatura, która szczegółowo wyjaśnia techniki efektywnego zapamiętywania, czy też zaleca nam uprawianie sportu, aby zminimalizować napięcie. Czy to wystarczy? Czy możemy sięgnąć do innych jeszcze możliwości zwiększenia swojej intelektualnej wydajności i odporności na stres?   Oczywiście, możemy wzmocnić naszą wydolność zrównoważoną dietą. Jest ona niezwykle ważna w warunkowaniu pracy całego naszego organizmu, w tym mózgu. Nie każdy jednak posiada umiejętność codziennego analizowania spożywanych produktów pod względem zawartości składników odżywczych korzystnie wpływających na pracę mózgu. W takich sytuacjach, możemy sięgnąć po suplementy diety, które uzupełnią brakujących nam witamin i minerałów, wspomogą pamięć, koncentrację, zredukują nasze napięcie.  

Jakie to suplementy?
   
  • Kompleks witamin z grupy B -  zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia, korzystnie wpływa na koncentrację. Witamina B1 wspomaga produkcję mieliny, która zkolei chroni włókna nerwowe i tym samym nie pozwala na ich uszkodzenie. Witamina B12 korzystnie wpływa na nasz dobry nastrój i koncentrację, a witamina B5 usprawnia produkcję hormonów pozwalających nam radzić sobie ze stresem.
  • Lecytyna – wzmaga koncentrację, pobudza do pracy mózg.
  • Magnez -  odpowiada za przewodzenie impulsów nerwowych w mózgu, korzystnie wpływa na jego pracę.
  • Kwas foliowy - odpowiada za produkcję dopaminy, adrenaliny i noradrenaliny, mających wpływ na koncentrację. Dostarcza neuronom energii do pracy.
  • Cynk - chroni układ nerwowy przed wolnymi rodnikami.
  • Kurkuma -  stymuluje wzrost komórek nerwowych w organizmie, ułatwia zapamiętywanie.
  • Glutation, witamina C oraz witamina E – wpływają na funkcjonowanie organizmu ludzkiego, należy je uzupełniać, szczególnie, gdy jesteśmy narażeni na stres.  

Źródła:
1. M. Iskra, B. Krasińska, A. Tykarski, Magnez — rola fizjologiczna, znaczenie kliniczne niedoboru w nadciśnieniu tętniczym i jego powikłaniach oraz możliwości uzupełniania w organizmie człowieka [w:] Nadciśnienie tętnicze, tom 17, nr 6, Via Medica, 2013.
2.  A. Bilska, A. Kryczyk, L. Włodek, Różne oblicza biologicznej roli glutationu, plPostepy Hig Med Dosw. (online), 2007; 61: 438-453 e-ISSN 1732-2693.
3.  Beata Gapys, Anna Raszeja-Specht, Hanna Bielarczyk, Rola cynku w procesach fizjologicznych i patologicznych organizmu [w:] Diagn Lab 2014; 50(1): 45-52.
4.   Agnieszka Gryszczyńska, Witaminy z grupy B – naturalne źródła, rola w organizmie, skutki awitaminozy, http://www.czytelniamedyczna.pl/2659,witaminy-z-grupy-b-naturalne-zrodla-rola-w-organizmie-skutki-awitaminozy.html.  
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2019
pixelpixel